Körde på banan

Va kul det var att köra på banan igen. Kändes som evigheter sen, och det var det ju oxå.

Det känns fortfarande lite ringrostigt att styra runt där, men efter att Göran hade blivit varm i kläderna och fått galoppera lite så kändes det riktigt bra och trevligt.

Vi gjorde även lite avancerade övningar idag vilket var riktigt kul tyckte jag och Göran. Vi fattade galopp i hörnan och styrde snett igenom, när vi kom till medellinjen bröt vi av och ställde åt andra hållet och fattade ny galopp. Göran har lättare att byta från höger till vänster än tvärtom, men kul var det.

Var även och köpte morötter idag på Foderboden i Haninge. Jag och en annan tjej delar på morötter och det var min tur att köpa i typ två veckor, men idag äntligen hände det 🙂

Fick även fylla på vatten i hagen idag igen. Nu när det äntligen har blivit varmt så dricker de som jag vet inte vad, flodhästar. Två dunkar vatten har de druckit upp på två dar och de är bara två hästar i hagen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s